Pan X měl firmu. Fungovala 9 let. Za tu dobu neměla žádné faktury po splatnosti. Jednoho dne přišla policie a udělali domovní prohlídku. Sebrali všechno. Peníze v hotovosti, automobily, dokonce hodinky. Sebraly akcie, obestavili podíly v jiných společnostech. Zablokovali všechny peníze na účtech. Firemních i osobních. Dali zákaz manipulace s veškerým majetkem, movitým i nemovitým. Vzali účetnictví i počítače. Během dalších třech dnů k tomu dali i sdělení obvinění. (to samo o sobě je divné, ale nevadí) Teprve po této době se pan X dozvěděl, že majetky byly zablokovány z důvodu podezření legalizace výnosů z trestné činnosti. Od té doby uběhly tři roky. Letos pravděpodobně začne soud. Jelikož má spis 38 tisíc stran, nepředpokládá se, že by výsledek, až nabude právní moci, byl znám dříve než za další 3-4 roky. A pak se uvidí, jestli je podle soudu pan X lump a vše co mu zabavily, bude použito na úhradu těch, které ošidil. Anebo soud rozhodne tak, jak je to podle pravdy opravdu bylo, tedy: Nevinen. Vrátí mu šrot z aut a hodinek a možná nějaké peníze. Až sem, je to vše docela jasné.
No jo, ale jedna z obestavených firem, měla docela vysoký zisk. Ten byl přiznán, ale než stihl chudák X zaplatit daň z příjmu, resp. za další splátku, protože měl rozloženou daň do splátek, vše bylo zmrazeno. Protože bylo vše obestavené a platil zákaz manipulovat s majetkem nebylo, jak hradit, ba bylo zakázáno policií, cokoli hradit pod sankcí vazby.
Ale finanční úřad, tedy jiná složka stejného státu! nelenil. Prostě daň z příjmu chce a je fuk, odkud peníze jsou a aby dodal slovům váhu, hned s exekuci. Ale protože nebylo co brát, firma přišla do insolvence a likvidace. Přestože jediné pohledávky firma měla za daň z příjmu a sociální za zaměstnance. Tedy vše, co vzniklo až zásahem policie a vše od toho samého státu, díky kterému se do platební neschopnosti dostal.
A insolvenční správce vymáhá na jednateli a všech, kteří měli s firmou něco do činění, peníze. Jen upozorním, že doposud nezačal trestní soud – už je to 3 roky. Tedy, insolvenční správce chce úhradu daně z příjmu z výnosu z peněz, které mohou a podle policie jsou nelegálně vydělané.
Chápal bych to tak, že pokud panáčka za 4 roky odsoudí, pak všechny peníze, tedy i ty vydělané – legalizované z výnosu z trestné činnosti, patří v první řadě obraným obětem. Co by na tom chtěl stát zdaňovat? No a když bude zproštěn zproštěn, pak policie uvolní peníze na účtu a nemovitosti, ceniny a další majetky a pan X velice rád zaplatí dlužnou částku za daň z příjmu. Logické. Jenže přesně tak to není.
Stav, kdy likvidátor vymáhá peníze na daň z příjmu, o nichž není rozhodnuto, nejsou-li náhodou z trestné činnosti? Není to samotné také legalizace? Nebo není to důkaz o nevině?
V každém případě a bez ohledu na rozhodnutí trestního soudu, ten, kdo je již teď jasný zloděj je: Český stát.

